24.
Zabrzański
Międzynarodowy
Festiwal Organowy
im. ks. Antoniego
Chlondowskiego

Zabrze, sierpień–wrzesień 2019

Program


31.08 godz. 18.00

KOŚCIÓŁ EWANGELICKI POKOJU

ul. Klimasa 3


Marek Stefański /Kraków/

Zespół wokalny Luna Plena /Zabrze/


Marek Stefański

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Fantazja i fuga potrójna c-moll (na podst. basu generalnego z Kantaty BWV 1083, opr.: J. Rifkin/ M. Stefański)

Johann Sebastian Bach

Fantazja chorałowa „Vater unser im Himmelreich" (na podst. basu generalnego z Kantaty BWV 1083, opr. J. Rifkin / M. Stefański)

Gabriel Rheinberger (1839-1901)

z cyklu „Religioese Lieder" op. 157 „Vater unser", „Abendlied"

Gustav Adolf Merkel (1827-1885)

Fantasia op. 113


Zespół wokalny Luna Plena /Zabrze/
dyrygent Barbara Gajek-Kraska

Andrej Makor (1987)

BOGORODITSE DJEVO

Paul Mealor (1975)

UBI CARITAS

Paweł Łukaszewski (1968)

CRUCEM TUAM

Michael Barrett i Ralf Schmitt

INDODANA

Marek Raczyński (1982)

LAUDATE DOMINUM


1.09 godz. 18.00

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JÓZEFA

ul. Roosevelta 104


Brygida Tomala /Katowice/

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Preludium i fuga Es-dur BWV 552
Preludium chorałowe Komm, heiliger Geist, Herre Gott BWV 652

Dietrich BUXTEHUDE (1637-1707)

Ciacona in c

Johann PACHELBEL (1653-1706)

Ciacona in f

Stanisław MONIUSZKO (1819-1872)

Za umarłych.
Idzie, idzie Bóg prawdziwy.
Kto się w opiekę

LÉON BOËLLMANN (1862-1897)

Suite gothique:
     Introduction-Choral
     Menuet gothique
     Priere a Notre-Dame
     Toccata


7.09 godz. 19.00

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JANA CHRZCICIELA

ul. Bytomska 37


Hana Bartošová /Brno - Czechy/

Petr Eben (1929-2009)

Prologue

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Choralvorspiele
Wenn wir in höchsten Nöthen sein BWV 641
Gott, der Vater wohn uns bei BWV 748

Jan KŘtitel VaŇhal (1739-1813)

Praeambulum und Fuge C major

Jan KŘtitel KuchaŘ (1751-1829)

Adagio As dur
Fantasie e moll

Bohuslav MartinŮ (1890-1959)

Vigilia

ZdenĚk PololÁník (1935)

Prelude

Oreste Ravanello (1871-1938)

Tema e variazioni in si minore


8.09 godz. 19.00

KOSCIÓŁ PW. ŚW. ANNY

ul. 3 Maja 18


Julian Gembalski /Katowice/

Joseph Rheinberger (1839-1901)

Sonata d-moll, op. 148
     Agitato
     Cantilene
     Intermezzo
     Fuge. Con moto

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)

Fantazja f-moll, KV 608

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)

II Sonata c-moll op. 65
     Grave
     Adagio
     Allegro maestoso e vivace.

Julian Gembalski (1950)

Hommage a Chlondowski (improwizacja)


14.09 godz. 19.00

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. WAWRZYŃCA

ul. Mariacka 1


Jesus Sampedro /Malaga - Hiszpania/

Antonio MartÍn y Coll (1671-1734)

Diferencia sobre las Folias

Francisco Correa de Arauxo (1584-1654)

Todo El Mundo en General

Francisco Correa de Arauxo (1584-1654)

Tiento y Discurso de II Tono

Domingo Arquimbau (1760- 1829)

Baile de Seises

Gaspar Sanz (1640-1710)

Variaciones sobre la Tarantela

Hilarión Eslava (1807-1878)

Offertorium na temat „Pange Lingua“

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Preludium chorałowe „Nun Komm der Heiden Heiland“

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Fantazja i fuga a-moll BWV 561

Jesús Rodrigo (1901-1999)

Adagio z Concierto de Aranjuez

J. Guridi (1886-1961)

Tryptyk “Dobry Pasterz”
     Stado
     Zagubiona owca
     Dobra owca


15.09 godz. 19.00

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. FRANCISZKA

ul. Wolności 446


Wacław Golonka /Bielsko-Biała/

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Preludium i fuga G-dur BWV 541
Preludium chorałowe Ich ruf zu Dir BWV 639

Feliks Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)

Sonata D-dur op. 65 nr 5
     Andante
     Andante con moto
     Allegro maestoso

Fratišek Kxaver Brixi (1732-1771)

Preludium F-dur

Johann Frdinand Norbert Seger (1716-1782)

Toccata i fuga a-moll

Josef Suk (1874-1935)

Medytacja na temat staroczeskiego chorału
Święty Wacławie (Svatý Václave) op. 35a

Mieczysław Surzyński (1866-1924)

Capriccio fis-moll op. 36

Marian Sawa (1937-2005)

Taneczne obrazki


20.09 godz. 18.00

KOŚCIÓŁ EWANGELICKI POKOJU

ul. Klimasa 3


Koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zabrzu


21.09 godz. 16.00

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. TERESY

ul. św. Teresy 2


Adam Sadowski /Sopot/

Chór RESONANS CON TUTTI /Zabrze/




Adam Sadowski

Charles-François Gounod (1818-1893)

Marche Romaine

William Faulkes (1863-1933)

Marche Nuptiale

Ernest Bloch (1880-1959)

Wedding March no. 1

Walter Russel Johnston (1941-1900)

Processional March op.32. no. 9

Alexandre Guilmant (1837-1911)

Marche Religieuse op.15. no. 2

Renaud de Vilbac (1829-1884)

Marche sortie


Chór RESONANS CON TUTTI

Leo Nestor

Jesu Dulcis Memoria

Johann Sebastian Bach

chorał Jesu meine freude

Johann Christian Bach

Magnificat

Stanisław Moniuszko

Ojcze nasz

Arvo Part

Bogorodice Djevo

Ola Giejlo

Ave Generosa

Ola Giejlo

Second Eve

Eric Whitacre

This Marriage

Henry Thacker Burleigh

My Lord

Jester Joseph Hairston

Give me Jesus


22.09 godz. 17.00

KOŚCIÓŁ PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP

ul. Bytomska 111


Mateusz Rzewuski /Warszawa/

Vincent Lübeck (1654-1740)

Preludium C-dur

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

III Sonata organowa d-moll BWV 527
    Adagio e dolce

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Preludium i fuga a-moll BWV 543

Mateusz Rzewuski (*1991)

Improwizacja – Adagio

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)

Preludium i fuga c-moll op. 37 nr 1

Piotr Czajkowski (1840-1893)

Suita Dziadek do orzechów op. 71a
     Taniec cukrowej wróżki,
     Taniec arabski,
     Taniec pastuszków
(tr. G. B. Nevin)

Louis Vierne (1870-1937)

VI Symfonia organowa h-moll op. 59
     Final